Kako rešiti problem odtekanja podatkov iz podjetij in naših zasebnih življenj
19.09.2022
Pereč problem odtekanja podatkov iz podjetij in iz naših zasebnih življenj ni izziv zgolj v Sloveniji. S tovrstnimi težavami se srečujejo povsod po svetu, enotne rešitve ni. Zato je zavedanje o tem, kaj je o nas dostopno na svetovnem spletu, še toliko bolj pomembno.
»Brezglava prisotnost na spletu je skoraj tako, kot bi hodili goli po cesti. Zakaj pa ne hodite goli po cesti? Danes je ogromno ljudi »golih« na spletu. Ta nepremišljenost me žalosti, ker ogroža posameznike in podjetja s strani kriminalcev, hkrati pa nam preiskovalcem zelo olajša delo,« je ravnokar predavala priznana slovenska detektivka Bernarda Škrabar Damnjanović v okviru svetovnega srečanja najbolj prestižnega mednarodnega združenja preiskovalcev Council of International Investigators (CII) na Nizozemskem.
Pridobivanje podatkov iz spleta in temnega spleta je ena izmed zahtev, ki jo detektivka prejema pogosto od svojih strank, pogosto tudi iz tujine, kjer so ljudje bolj ozaveščeni o tej problematiki. Tovrstne analize se opravljajo tudi za preverjanje zaposlenih, poslovnih partnerjev, investicij ipd. Pridobivanje podatkov omogoča sprejemanje boljših odločitev glede zaposlovanja, investicij, sklepanja poslov. »Zagotavljanje korporativne varnosti nam predstavlja celovit pristop k reševanju sodobnih varnostnih izzivov korporacije. Med ostalim tudi zagotavljanje varnosti pred t. i. gospodarskim vohunjenjem,« je pojasnila.
Na koncu je še poudarila, da so mednarodne povezave v današnjem povezanem svetu ključnega pomena za uspešne preiskave. »Brez širokega kroga preiskovalcev iz različnih področij, s katerimi se vsakodnevno povezujemo, si ne znam predstavljati kakovostne preiskave,« je sklenila.
Uspešna slovenska detektivka Bernarda Škrabar Damnjanović, ki deluje mednarodno, je detektivom v svetovnem merilu predstavila preiskovalno delo na spletu in pomembnost varovanja osebnih podatkov. »Danes ni pravo vprašanje, ali se spoznaš na informacijsko varnost. Pravo vprašanje je, na katerem področju informacijske varnosti ali preiskav si strokovnjak. Združevanje vseh teh strokovnjakov je poseben talent, ki nam omogoča modularen pristop k kompleksnim preiskavam.«
Svet mednarodnih preiskovalcev deluje že več kot 50 let in ima približno 300 članov, certificiranih preverjenih preiskovalcev iz več kot 70 držav po svetu. Njihovi cilji so ustvariti večje spoštovanje poklica zasebnega preiskovalca z etičnim in poštenim delovanjem v imenu strank. Prav tako si želijo zagotoviti izboljšano kakovost storitev za vse stranke s stalnimi izobraževanji in razširjati informacije, vezane na pravilne in ustrezne standarde prakse, ter krepiti njihov poklic. Ob tem še spodbujajo večje povezovanje med lastniki in upravljavci zasebnih preiskovalcev ter zasebnih detektivskih agencij ob razvijanju medsebojnega zaupanja in spoštovanja.
Več informacij na: http://www.detektiv-dva.si/.