H2Carinthia - zeleni vodik se uporabi dvakrat!
08.11.2022
Kako je v resnici videti zeleno gospodarstvo? Na avstrijskem Koroškem začenja podjetje Infineon proizvajati zeleni vodik, ki se bo po uporabi v proizvodnji polprevodnikov uporabljal za pogon rednih javnih avtobusov. Najjužnejša avstrijska dežela ima tako v Evropi vodilno vlogo na področju pametnega krožnega gospodarstva. Zanimivo za podjetja, start-up podjetja in vlagatelje v Sloveniji: V »zeleni dolini« na jugu Avstrije so nove zelene ideje zelo dobrodošle.
V decembru 2022 bo na avstrijskem Koroškem začelo redno voziti prvih pet »zelenih« avtobusov na vodik. Namesto "sivega vodika" iz plina se bo avtobuse polnilo z regionalnim in trajnostno proizvedenim vodikom, ki bo predhodno recikliran. Po industrijski uporabi v proizvodnji se vodik v popolnoma novem obratu očisti z inovativnim postopkom, predela in reciklira za pogon avtobusov. Projekt »H2Carinthia« prikazuje, kako nove tehnologije omogočajo trajnostno delovanje v industriji, prometu in energetiki ter skrbijo za zmanjševanje vpliva na podnebje. Avstrijska Koroška želi še okrepiti svoje dejavnosti na tem področju in postati vzorčna regija za vodik v industriji in mobilnosti.
Polnjenje avtobusov na zeleni vodik
Mreža zelenih tehnologij
Tako imenovana »zelena dolina« potrjuje, da je jug Avstrije trenutno poslovno najzanimivejši prostor za razvoj zelenih inovacij. Območje velja za eno najpomembnejših svetovnih tehnoloških žarišč na področju varstva okolja in krožnega gospodarstva, ki se razteza čez Štajersko in Koroško. Trenutno tam sodeluje približno 260 podjetij in raziskovalnih ustanov, ki iščejo zelene rešitve prihodnosti. V okviru "Green Tech Cluster-ja" imajo stalno podporo, saj se tam prepletajo industrijsko znanje, izkušnje in številne storitve, poudarek je na sodelovanju in izmenjavi. Zaposleni v grozdu z aktivnim povezovanjem in prenosom znanja spodbujajo razvoj zelenih inovacij.
Infografika krožnega gospodarstva oziroma reciklaža zelenega vodika
Trajnostna avstrijska Koroška
Trajnostno gospodarjenje je na avstrijskem Koroškem že dolgo na vrhu dnevnega reda. Pogosto omenjeni zeleni dogovor oziroma »Green Deal« je na Koroškem gospodarska realnost. Električna energija na Koroškem se že proizvaja iz 100-odstotkov obnovljivih virov energije, toplota iz več kot 70 odstotkov, daljinsko ogrevanje pa iz več kot 90 odstotkov. Nikjer drugje se na kilogram mesa/mleka/jajc ne izpusti tako malo toplogrednih plinov kot na Koroškem. Koroška polja so že danes brez gensko spremenjenih organizmov, skoraj četrtina pa je ekološko obdelana, kar je najvišje v Evropi.
Trajnostne ideje so dobrodošle
Več o zelenem gospodarstvu na avstrijskem Koroškem kot poslovni lokaciji in priložnostih za rasti jutrišnjih idej v inovativnem in trajnostnem okolju lahko podjetja, ustanovitelji in investitorji najdejo na naši spletni strani.