Dnevi industrijske robotike 2023
04.04.2023
Od torka, 28. marca do četrtka, 30. marca, je na Fakulteti za elektrotehniko potekala že 18. izvedba tradicionalnih Dnevov industrijske robotike (DIR), ki jih je organiziral Laboratorij za robotiko. Dogodek DIR je bil namenjen študentom Univerze v Ljubljani in je potekal v obliki robotskega hekatona z nagradnim skladom, kjer so udeleženci reševali dejanski industrijski problem.
Cilj Dnevov industrijske robotike je bil povezovanje študentov, organizatorjev hekatona in industrije. Študentje so lahko spoznali predstavnike industrije, ki so prav tako imeli priložnost, da se predstavijo študentom in s kolegi delijo svoje izkušnje in izzive, s katerimi se soočajo pri svojem delu. Pri organizaciji dogodka so sodelovali tudi mentorji, ki so bili študenti zadnjega letnika študija robotike.
DIR se je začeli z nagovorom vodstva fakultete in uvodnimi predavanji. Udeleženci so se najprej seznanili z osnovnimi pojmi robotike, nato pa so sledila predavanja predstavnikov podjetij SICK o varnosti v robotiki, glavnega sponzorja Iskra Mehanizmi ter predstavitev problema, ki so ga pripravili pri podjetju Iskraemeco. Ta problem je zajemal pakiranje elektronskih števcev v kartonasto embalažo, ki jo je bilo treba najprej razpreti in nato vstaviti števec vanjo. Embalaža se tesno prilega števcu, kar otežuje vstavljanje le-tega.
Na robotskem hekatonu je sodelovalo 7 ekip s skupno 38 udeleženci, v vsaki skupini pa je bilo od 5 do 6 udeležencev. Ekipa so bile sestavljene iz študentov tehničnih in naravoslovnih fakultet Univerze v Ljubljani, med njimi pa je bila tudi mednarodna ekipa iz Makedonije in ekipa študentov fizike 1. letnika. Vsi udeleženci so morali rešiti industrijski problem z opremo, ki jim je bila na voljo.
Prvi dan so se udeleženci osredotočili na zasnovo svoje rešitve problema. Vsaki ekipi je bil dodeljen industrijski robot, pri delu pa so jim pomagali mentorji študentje. Udeleženci so morali zasnovati posamezne korake programa ter izbrati opremo in senzorje, ki jih bodo uporabili. V programskem okolju za načrtovanje mehanskih komponent so nato izdelali ustrezne komponente za robotsko celico, nekatere ekipe pa so tudi načrtovala svoja prijemala, ki so jih natisnile s 3D tiskalnikom. Največji del naloge so opravile ekipe drugi dan, ko so imele na voljo ves dan. Ekipe so razvile različne rešitve, osnovni koraki pa so vključevali prepoznavanje položaja kartonaste embalaže, uporabo prijemal na robotu za rokovanje z embalažo, namestitev embalaže v vložišče in razpiranje le-te, preverjanje odprtosti embalaže s kamero ter določanje mesta elektronskega števca, njegovo prijemanje in vstavljanje v embalažo. Števec v embalaži so nato odložili na končno odložišče. Ekipe so poskrbele tudi za ustrezno varnost, pri čemer so uporabili laserske senzorje za zaznavanje prisotnosti človeka v delovnem prostoru robota. Nekatere ekipe so svoje aplikacije nadgradile tudi z razvojem uporabniškega vmesnika za razvijalce.
Medtem ko je potekal hekaton za tekmovalce, so bila na fakulteti tudi razstavna mesta za sponzorje, ki so se predstavljala študentom in obiskovalcem. Na razstavnem prostoru je bil tudi mobilni robot, ki je promoviral študij na Fakulteti za elektrotehniko.
Dogodek se je končal tretji dan, ko so tekmovalci predstavili svoje rešitve ocenjevalni komisiji, sestavljeni iz predstavnikov Laboratorija za robotiko in strokovnjakov iz podjetja Iskraemeco. Po ocenjevanju je komisija razglasila zmagovalno ekipo, ki je prejela glavno nagrado, prav tako pa sta bili nagrajeni tudi drugouvrščena in tretjeuvrščena ekipa. Zmagala je ekipa "Vstavi ime skupine" iz Fakultete za elektrotehniko, sestavljena iz študentov 3. letnika 1. bolonjske stopnje univerzitetnega študija. Drugo mesto je zasedla ekipa "SoftTouch", tretje pa ekipa "The Mild Bananas". DIR so se uspešno zaključili, saj so vse ekipe vztrajale do konca in razvile osnovno rešitev za vstavljanje števca v embalažo. Organizatorji in sponzorji so Dneve industrijske robotike 2023 označili kot zelo uspešne, z velikim potencialom za širitev tekmovanja v prihodnosti.
Po zaključku dogodka so se udeleženci zahvalili organizatorjem in sponzorjem za njihov trud in podporo, saj so jim omogočili priložnost, da se srečajo s strokovnjaki iz industrije, razvijejo praktične veščine in se naučijo, kako reševati realne industrijske probleme. Dnevi industrijske robotike imajo potencial za širjenje tekmovanja na druge univerze po Sloveniji in srednje šole. To bi omogočilo študentom še večjo izmenjavo znanja in izkušenj z vrstniki ter nadaljnji razvoj sodelovanja med akademskim in industrijskim sektorjem.
Vsekakor so Dnevi industrijske robotike 2023 dokazali, da je sodelovanje med študenti, akademskim sektorjem in industrijo ključnega pomena za uspešen razvoj strokovnjakov na področju industrijske robotike. Dogodek je ponudil priložnost za širjenje znanja, izmenjavo izkušenj in spodbujanje inovativnosti, kar je bistveno za napredek tehnologije in industrije.